• Докторантура: Попередня експертиза докторської дисертації

    Попередня експертиза докторської дисертації

    1 етап.  Після завершення докторантом наукової програми науковий консультант здобувача протягом місяця готує висновок щодо докторської дисертації, зокрема щодо висновків і рекомендацій, сформульованих у докторській дисертації, їх новизни, повноти викладу в наукових публікаціях, зарахованих за темою дисертації, з оцінкою дотримання здобувачем принципів академічної доброчесності у процесі підготовки докторської дисертації та виконання ним індивідуального плану наукової роботи (далі – висновок наукового консультанта). Науковий консультант забезпечує належне та своєчасне виконання своїх обов’язків.

    Висновок наукового консультанта (у трьох примірниках) видається здобувачеві, один примірник якого він надає до відділу аспірантури і докторантури.

    Попередня експертиза докторської дисертації проводиться, за умови позитивного висновку наукового консультанта.

    2 етап. Для проведення попередньої експертизи здобувач звертається до секретаря постійної спеціалізованої вченої ради ХНЕУ ім. С. Кузнеця (далі – СВР) із письмовою ЗАЯВОЮ на ім’я голови вченої ради про проведення попередньої експертизи докторської дисертації та надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації.

    До заяви здобувач додає такі документи:

    • докторську дисертацію;
    • висновок наукового консультанта;
    • витяг з протоколу засідання кафедри, що містить пропозиції вченій раді закладу вищої освіти (наукової установи) щодо призначення трьох рецензентів (рецензентом не може бути призначено наукового консультанта та його близьких осіб, близьких осіб здобувача та співавтора будь-якої наукової публікації здобувача);
    • список публікацій, в яких висвітлено наукові результати дисертації та копії цих публікацій;
    • довідки про участь у наукових темах (проектах тощо) та впровадження результатів дослідження;
    • клопотання/звернення від іншого закладу.

    Упродовж 5 робочих днів секретар СВР здійснює перевірку поданих документів на відповідність чинному законодавству та погоджує заяву здобувача (своїм підписом).

    У разі відмови (у письмовій формі) ХНЕУ ім. С. Кузнеця провести попередню експертизу та підготувати зазначений висновок здобувач має право звернутися до МОН для визначення процедури проведення попередньої експертизи його докторської дисертації.

    3 етап. Питання призначення рецензентів для проведення попередньої експертизи докторської дисертації, проведення фахового семінару та надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації розглядаються на вченій раді Університету.

    На виконання рішення вченої ради видається наказ ректора, яким призначаються рецензенти та кафедра, на базі якої має відбутися для проведення попередня експертиза докторської дисертації та фаховий семінар для апробації докторської дисертації.

    Завідувач кафедри призначає дату та час проведення фахового семінару на кафедрі та повідомляє усіх учасників про це.

    Завідувач кафедри, на базі якої проводиться попередня експертиза докторської дисертації, організовує та проводить фаховий семінар для апробації докторської дисертації.

    Попередня експертиза докторської дисертації проводиться протягом трьох місяців з дня надходження на ім’я голови вченої ради закладу вищої освіти (наукової установи) письмової заяви здобувача про проведення такої експертизи.

    Здобувач упродовж 5 календарних днів після видачі наказу ректора подає рецензентам такі документи:

    • докторську дисертацію;
    • список публікацій, в яких висвітлено наукові результати дисертації та копії цих публікацій.
    • довідки про участь у наукових темах (проектах тощо) та впровадження результатів дослідження.

    4 етап. Рецензенти здійснюють експертизу поданих матеріалів та подають проект висновку головуючому на фаховому семінарі та здобувачу щонайменше за 7 календарних днів до запланованого засідання кафедри.

    Головуючий проводить фаховий семінар за обов’язкової участі здобувача, рецензентів та 2/3 членів кафедри.

    Обговорення результатів попередньої експертизи дисертації на фаховому семінарі відбувається за таким планом:

    • головуючий (ним може бути завідувач кафедри, якщо не є науковим консультантом здобувача щодо дисертації якого здійснюється попередня експертиза, доктор наук) доводить до відома присутніх порядок денний засідання;
    • повідомляє дані про здобувача та дисертацію що подана на попередню експертизу; інформацію про наукового консультанта;
    • здобувач публічно презентує наукові результати, висвітлені у дисертації на здобуття ступеня доктора наук. Тривалість доповіді становить не більше 30 хвилин. У доповіді мають бути відображені ключові положення дослідження, що виноситься на захист, наводиться відповідна аргументація, пояснення зроблених здобувачем висновків та розрахунки ефективності впровадження;
    • присутні на розширеному засіданні кафедри ставлять питання з метою роз’яснення окремих положень та висновків дисертаційного дослідження, на кожне з яких здобувач має дати вичерпні відповіді по суті;
    • головуючий надає слово науковому консультанту або зачитує засвідчений його підписом відгук у разі відсутності консультанта на фаховому семінарі;
    • доповідають кожен рецензент окремо;
    • відповідь здобувача на зауваження кожного рецензента окремо;
    • продовження обговорення дисертації, в якому беруть участь присутні на фаховому семінарі;
    • обговорюється проект висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації;
    • внесення пропозицій та голосування.

    Учасники фахового семінару та/або здобувач можуть брати участь у ньому за допомогою засобів відеозв’язку в режимі реального часу з ідентифікацією особи. Університет забезпечує можливість використання засобів відеозв’язку, зокрема особами з інвалідністю, під час військового стану, поширення епідемії тощо.

    По завершенню фахового семінару витяг з його протоколу (2 примірники) надається до відділу аспірантури і докторантури не пізніше наступного дня після його проведення.

    Рецензенти, розглянувши докторську дисертацію та наукові публікації, в яких висвітлені основні наукові результати докторської дисертації, а також за результатами фахового семінару готують висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації. У висновку, зокрема, зазначається інформація про відповідність дисертації вимогам, зазначеним у розділі «Вимоги до дисертації», кількість наукових публікацій, опублікування результатів докторської дисертації та особистий внесок здобувача до всіх наукових публікацій, опублікованих із співавторами та зарахованих за темою докторської дисертації. Рецензенти персонально відповідають за об’єктивність та якість підготовленого ними висновку.

    Оплата праці рецензентів здійснюється відповідно до законодавства, що регулює норми оплати праці експертів, які залучаються для проведення державної наукової та науково-технічної експертизи. Якщо підготовка здобувача здійснювалася за рахунок коштів юридичних чи фізичних осіб або здобувач самостійно готував докторську дисертацію, оплата праці рецензентів здійснюється за рахунок коштів юридичних чи фізичних осіб або такого здобувача.

    Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації видається здобувачеві у трьох примірниках та є чинним протягом календарного року з моменту його затвердження ректором ХНЕУ ім. С. Кузнеця.