• Аспірантура: Академічна доброчесність аспірантів

    Відповідно до статті 42 Закону України «Про освіту»: Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових досягнень.

    Дотримання академічної доброчесності здобувачами передбачає:

    • самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей);
    • посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;
    • дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;
    • надання достовірної інформації про результати власної навчальної та наукової діяльності, використані методики досліджень і джерела інформації.

    Усі здобувачі мають дотримуватися Кодексу академічної доброчесності ХНЕУ ім. С. Кузнеця (далі –Кодекс).

    Кожен здобувач на початку підготовки в аспірантурі Університету ознайомлюється та підписує Декларацію про дотримання академічної доброчесності здобувачем вищої освіти у Харківському національному економічному університеті імені Семена Кузнеця, чим зобов’язується дотримуватися принципів академічної доброчесності та Кодексу.

    Форми порушення академічної доброчесності здобувачами освіти вважається:

    • академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;
    • самоплагіат – оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів;
    • фабрикація – вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях;
    • фальсифікація – свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень;
    • списування – виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;
    • обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування;
    • хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі;
    • необ’єктивне оцінювання – свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.

     

    Повідомити про порушення академічної доброчесності може будь-який учасник освітнього процесу в Університеті та за його межами, якому стали відомі факти порушення академічної доброчесності здобувачами, науковими керівниками або іншими науковими та науково-педагогічними працівниками Університету. Така особа має подати на ім’я ректора Університету письмову заяву. Розгляд заяв, про порушення академічної доброчесності здійснює Комісія з питань академічної доброчесності ХНЕУ ім. С. Кузнеця.

    За порушення академічної доброчесності здобувачі можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

    • повторне проходження оцінювання (іспит, залік тощо);
    • повторне проходження відповідного освітнього компонента НП за ОНП;
    • відрахування з Університету;
    • позбавлення академічної стипендії;
    • відмова у присудженні наукового ступеня;
    • позбавлення присудженого наукового ступеня.

     

    Зокрема, для здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії за порушення академічної доброчесності передбачена така академічна відповідальність (відповідно до та за процедурою визначеною Порядком присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії, затвердженому постановою КМУ від 12 січня 2022 р. № 44):

    до захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді (далі – РСВР):

    Якщо РСВР виявила факти академічного плагіату, фабрикації чи фальсифікації у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені основні наукові результати дисертації, заява про зняття дисертації із захисту не приймається. У такому разі РСВР приймає рішення про відмову у присудженні ступеня доктора філософії без права повторного подання дисертації до захисту.

    Якщо РСВР встановила факт порушення академічної доброчесності в дисертації та/або наукових публікаціях, у яких висвітлені основні наукові результати дисертації, заява про зняття дисертації із захисту не приймається. У такому разі спеціалізована вчена рада приймає рішення про відмову у присудженні ступеня доктора філософії.

    після захисту дисертації у РСВР:

    ХНЕУ ім. С. Кузнеця має право скасувати рішення РСВР, яка була утворена в Університеті, про присудження ступеня доктора філософії, у зв’язку з виявленням у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації незалежно від строку, що минув після присудження РСВР ступеня доктора філософії. Вчена рада на своєму засіданні приймає рішення про скасування рішення РСВР про присудження ступеня доктора філософії або про залишення рішення РСВР в силі.

    НАЗЯВО розглядає питання щодо скасування рішення РСВР про присудження ступеня доктора філософії у зв’язку з виявленням у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації у разі надходження відповідної скарги. За результатами розгляду НАЗЯВО на своєму засіданні приймає рішення про скасування рішення РСВР про присудження ступеня доктора філософії у зв’язку з виявленням у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації або про залишення рішення РСВР в силі.

    У разі скасування рішення РСВР у зв’язку з виявленням у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації дисертація повторно до захисту не подається.

    У разі скасування рішення РСВР про присудження ступеня доктора філософії після видачі здобувачеві диплома доктора філософії такий диплом вважається недійсним з дня прийняття відповідного рішення.

    У разі скасування рішення РСВР у зв’язку з виявленням у дисертації та/або наукових публікаціях, в яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації:

    • наукового керівник позбавляється на два роки права участі у підготовці здобувачів ступеня доктора філософії;
    • голова та члени РСВР позбавляються права участі в атестації здобувачів ступеня доктора філософії на два роки.