• Попередня експертиза та публічна презентація наукових результатів дисертації

    Попередня експертиза та публічна презентація наукових результатів дисертації

    З метою надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації проводиться попередня експертиза дисертації, публічна презентація здобувачем наукових результатів дисертації та її обговорення на розширеному засіданні кафедри, що реалізує відповідну освітньо-наукову програму та/або здійснює підготовку здобувачів за нею.

    Результати обговорення та проведення презентації відображаються у висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації.

    Для проведення попередньої експертизи та публічної презентації наукових результатів дисертації завідувач кафедри призначає:

    • головуючого, якщо сам не може виконувати його функції;
    • серед співробітників кафедри та/або осіб запрошених на розширене засідання кафедри 2-х експертів,
    • дату, час та місце проведення розширеного засідання кафедри для обговорення результатів попередньої експертизи та публічної презентації здобувачем наукових результатів дисертації;
    • своєчасно інформує усіх учасників розширеного засідання кафедри;
    • організовує та проводить розширене засідання кафедри, присвячене виключно обговоренню результатів попередньої експертизи та публічній презентації здобувачем наукових результатів дисертації одного здобувача.

    Головуючим на розширеному засіданні кафедри має бути особа, яка за основним місцем роботи працює науково-педагогічним або науковим працівником Університету, має науковий ступінь доктора наук або вчене звання професора за відповідною кафедрою.

    Експертом кафедри може бути особа, яка працює науково-педагогічним або науковим працівником Університету, має науковий ступінь з відповідної спеціальності або вчене звання за відповідною кафедрою (спеціальністю, за якою подано/виконано  дисертацію здобувача), та не менше однієї наукової публікації за тематикою дослідження здобувача за останні п’ять років.

    Головуючим на розширеному засіданні кафедри та експертом не може бути особа, яка відповідає одній або декільком умовам:

    1) є науковим керівником здобувача;

    2) є керівником закладу, в якому утворюється разова СВР;

    3) є співавтором наукових публікацій здобувача;

    4) має реальний чи потенційний конфлікт інтересів щодо здобувача (зокрема, є його близькою особою) та/або його наукового керівника;

    5) притягувалася до академічної відповідальності за порушення академічної доброчесності, зокрема щодо позбавлення права участі у роботі спеціалізованих вчених рад відповідно до Законів України “Про вищу освіту”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”;

    6) працює (працювала) на керівних посадах у закладах, установах, організаціях, що незаконно провадять (провадили) свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України;

    7) не володіє мовою захисту дисертації в обсязі, достатньому для кваліфікованого проведення атестації здобувача;

    8) отримала диплом доктора філософії (кандидата наук) менше ніж за три роки до дати утворення разової СВР.

    Експерти кафедри після ретельного вивчення дисертації, наукових публікацій, у яких висвітлені основні наукові результати дисертації та документів, що підтверджують впровадження і апробацію отриманих здобувачем результатів наукового дослідження готують експертні висновки.

    У висновку експерт, зокрема, зазначає інформацію про відповідність дисертації вимогам чинного законодавства, кількість наукових публікацій, зарахованих до захисту, повноту опублікування результатів дисертації та особистий внесок здобувача до всіх наукових публікацій, опублікованих із співавторами та зарахованих за темою дисертації, ступінь обґрунтованості наукових положень, висновків та рекомендацій;  ступінь наукової новизни результатів дисертаційного дослідження;  теоретичне та практичне значення отриманих результатів і рекомендацій про їх використання.  У висновку експерт також зазначає критичні зауваження до дисертації і обов’язково декларує свою позицію відносно того, рекомендувати чи не рекомендувати дисертацію, що подана на експертизу, до подання на захист до разової спеціалізованої вченої ради. Висновок експерта має містити однозначну оцінку дисертації, що подана на експертизу,  містити підпис експерта і дату.

    Експерти кафедри виконують експертизу дисертації упродовж 10-30 календарних днів з дати введення в дію відповідного Розпорядження.

    Експерти надають свої висновки завідувачу кафедри та/або головуючому на розширеному засіданні кафедри, здобувачеві та науковому керівнику не пізніше 5 днів до запланованого розширеного засідання кафедри.

    На розширеному засіданні кафедри мають бути присутні: головуючий, експерти кафедри, здобувач, науковий керівник, члени кафедри та можуть бути присутні кандидати до складу разової СВР (голова та рецензенти). Розширене засідання кафедри є публічним заходом, тому на ньому можуть бути присутні інші вчені.

    Розширенне засідання кафедри присвячене обговоренню результатів попередньої експертизи та публічній презентації здобувачем наукових результатів дисертації вважається правомірним, якщо на ньому присутні не менше двох третин штатного складу кафедри.

    Розширене засідання кафедри, присвячене обговоренню результатів попередньої експертизи та публічній презентації здобувачем наукових результатів дисертації проводиться впродовж двох місяців з дня надходження до Університету Заяви 1 здобувача.

    На одному розширеному засіданні кафедри може проводитись публічна презентація наукових результатів та обговорення однієї дисертації на здобуття ступеня доктора філософії.

    Обговорення результатів попередньої експертизи та публічна презентація здобувачем наукових результатів дисертації на розширеному засіданні кафедри відбувається за таким планом:

    1. головуючий (ним може бути завідувач кафедри, якщо не є науковим керівником здобувача щодо дисертації якого здійснюється попередня експертиза, доктор наук) доводить до відома присутніх порядок денний засідання;
    2. повідомляє дані про здобувача та дисертацію що подана на попередню експертизу; інформацію про наукового керівника;
    3. здобувач  публічно презентує  наукові результати,  висвітлені у дисертації на здобуття ступеня доктора філософії. Тривалість доповіді становить не більше 20 хвилин. У доповіді мають бути відображені ключові положення дослідження, що виноситься на захист, наводиться відповідна аргументація, пояснення зроблених здобувачем висновків та розрахунки ефективності впровадження;
    4. присутні на розширеному засіданні кафедри ставлять питання з метою роз’яснення окремих положень та висновків дисертаційного дослідження, на кожне з яких здобувач має дати вичерпні відповіді по суті;
    5. головуючий надає слово науковому керівнику або зачитує засвідчений його підписом відгук у разі відсутності керівника;
    6. доповідають кожен експерт окремо;
    7. відповідь здобувача на зауваження кожного експерта окремо;
    8. продовження обговорення дисертації, в якому беруть участь присутні на розширеному засіданні кафедри;
    9. обговорюється проект висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації;
    10. внесення пропозицій та голосування.

    Рішення розширеного засідання кафедри ухвалюються шляхом відкритого голосування.

    Позитивний висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації може бути ухвалений за умови, коли за нього проголосувало не менше двох третин учасників розширеного засідання кафедри.

    У ДЕНЬ розширеного засідання кафедри до відділу аспірантури і докторантури подаються такі документи:

    • висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації, який підписується експертами кафедри, головуючим на розширеному засіданні кафедри (надається у 3 примірниках);
    • витяг з протоколу розширеного засідання кафедри, підписують головуючий на розширеному засіданні кафедри та секретар (2 примірники);
    • заповнені індивідуальні плани роботи аспіранта (з підписами всіх відповідальних осіб) (2 примірники).

    Підготовка в аспірантурі Університету завершується наданням висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації, на підставі якого видається відповідний наказ ректора та відповідна інформація заноситься до ЄДЕБО.

    У разі отримання негативного висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації за здобувачем зберігається право на повторне звернення з письмовою заявою щодо отримання такого висновку після доопрацювання дисертації (виконання п. 2.1).

    Здобувач має право на поновлення в Університеті для завершення виконання відповідної акредитованої освітньо-наукової програми, якщо раніше здобувач достроково відрахований з аспірантури за власною заявою.

    Відповідальність за достовірність інформації, яка подається на вчену раду Університету щодо атестації здобувачів, покладається на завідувача кафедри, на базі якої відбувається попередня експертиза, публічна презентація наукових результатів дисертації для надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації здобувача.