У Харківському національному економічному університеті імені Семена Кузнеця пройшла розширена зустріч Генерального директора директорату фахової передвищої та вищої освіти МОН України Олега Шарова з Вченою радою ХНЕУ ім. С. Кузнеця, ректорами та науковцями Харківщини за участі голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко. Серед актуальних питань обговорювались проблеми фінансування ЗВО, необхідність розширення офлайн-навчання та вступна кампанія 2025 року.
Відкриваючи зустріч, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко звернула увагу на необхідність збереження наукового та освітнього потенціалу Харківської області, збільшення фінансування закладів освіти та підвищення заробітних плат освітянам.
Голова Спілки ректорів Харківської області, ректор ХНЕУ ім. С. Кузнеця Володимир Пономаренко повідомив, що, незважаючи на війну, Харків зберігає лідируючі позиції серед освітян як в Україні, так і за кордоном.
“Навчання іноземців свідчить про якість підготовки у наших ЗВО. Вони йдуть до нас, і станом на поточний рік 24% іноземців навчаються саме у харківських ЗВО”, – повідомив Володимир Пономаренко.
Він наголосив, що Харків, попри війну, має дуже потужний науковий та освітній потенціал, який необхідно використовувати та підтримувати, в тому числі й на державному рівні.
У свою чергу Генеральний директор директорату фахової передвищої та вищої освіти МОН України Олег Шаров розповів про особливості реформування та основні зміни в сфері вищої освіти.
Ключові тези: необхідність введення та розширення комбінованої освіти зі збільшенням офлайн-навчання; скорочення держзамовлення на кон’юнктурні спеціальності; необхідність підвищення вартості контрактного навчання.
При цьому він наголосив на проведенні офлайн-занять виключно за умови забезпечення безпеки здобувачів. Що ж стосується навчання за контрактом, його здорожчання певною мірою може компенсувати програма державних грантів, на участь у якій має право значний відсоток абітурієнтів.
“Ми розрахували, що цього року державні гранти могли отримати 16 103 здобувачі освіти, які навчаються в 250 навчальних закладах. З Міністерством уклало відповідний договір 196 навчальних закладів. Із загальної кількості понад 16 тисяч абітурієнтів, дві тисячі здобувачів не отримали пропозиції про надання грантів. 1023 з них вступили до ЗВО, які не уклали договір, і ще близько тисячі — ті, хто здобуває не першу освіту або паралельно навчається у кількох навчальних закладах”, – розповів Олег Шаров.
Найбільша кількість грантів, за даними МОН, була використана для отримання комп’ютерних спеціальностей. На другому місці — “Психологія”. Закриває трійку лідерів “Право”.
За підсумками вступної кампанії 2024 Харківщина посідає п’яте місце за кількістю отриманих грантів на навчання.
Нагадаємо, що під час вступної кампанії 2024 право на отримання державного гранту на навчання мали дві категорії абітурієнтів:
– грант І рівня у 15 000 грн. могли отримати здобувачі вищої освіти, які набрали 150 і більше балів з двох предметів за підсумками НМТ;
– грант ІІ рівня, 25 000 грн. — здобувачі, чиї результати НМТ склали 170 і більше балів мінімум з двох предметів.
У 2025 році абітурієнти так само зможуть отримати державні гранти на навчання, але умови їх отримання, як і правила вступної кампанії, будуть відомі після нового року.
03.12.2024