• Аспірантура: Загальна логіка звітування аспірантів (щосеместру)

    Звітування аспірантів ХНЕУ ім. С. Кузнеця проводиться на засіданні кафедри, за якою вони закріплені ДВА рази на рік по закінченню кожного з семестрів підготовки в аспірантурі.

    Період звітування аспірантів (1 тиждень) визначається графіком навчального процесу аспірантів https://www.hneu.edu.ua/grafik-navchalnogo-protsesu-aspirantiv/.

    Конкретна дата та час звітування аспірантів на кафедрі визначається графіком звітування на кафедрі,  який, щонайменше за 20 днів до проведення призначеного засідання кафедри доводиться до відома учасників засідання (аспіранта, наукового керівника, експертів та решти присутніх).

    Наказом ректора призначається склад комісії експертів кафедри для проведення експертизи звітних матеріалів, що надаються аспірантами.

    Склад комісій кафедр https://www.hneu.edu.ua/aspirantura-sklad-komisij-na-kafedrah/

    Не менш ніж за 10 днів до призначеного (графіком звітування аспірантів на кафедрі) засідання кафедри АСПІРАНТ МАЄ НАДАТИ голові та членам комісії (експертам кафедри) такі документи:
    • рукопис дисертації;
    • звіт щодо виконання індивідуального плану роботи аспіранта (за підписом аспіранта і наукового керівника) за формою, визначеною на кафедрі;
    • матеріали, що підтверджують виконання, зазначених у звіті, планових показників освітньої та наукової діяльності аспіранта (ксерокопії статей і тез доповідей, довідки про участь у розробці наукових тем тощо);
    • індивідуальний план роботи аспіранта.

     

    !!! Під час карантину та дії військового стану звітування аспірантів проводиться у дистанційному режимі з обов’язковою ідентифікацією учасників та відеозаписом такого засідання.

    Присутність (дистанційна) аспірантів,  наукових керівників, голів та членів комісії, гаранта та / або члена робочої групи за освітньо-науковою програмою на засіданні кафедри, на якому відбувається звітування аспіратів, ОБОВЯЗКОВА!

    Під час звітування на засіданні кафедри АСПІРАНТ  РОБИТЬ  ДОПОВІДЬ та наочну презентацію фактичних результатів підготовки за семестр (та в цілому в аспірантурі), акцентуючи увагу на отриманих ним основних результатах дисертаційного дослідження, їх актуальності, науковій новизні та прикладному значенні, методиці дослідження, та методах, які при цьому застосовуються, достовірності отриманих результатів та ступеню їх апробації.

    На засіданні кафедри мають відкрито обговорюватися фактичні результати підготовки здобувача у звітному семестрі головою та членами комісії експертів, а також іншими присутніми на засіданні (у т. ч. й запрошеними).

    У результаті відкритого обговорення та голосування має бути прийнято висновок з оцінкою ступеня виконання здобувачем запланованих у звітному семестрі показників та рекомендацією щодо продовження підготовки здобувача в аспірантурі Університету або відрахування здобувача з аспірантури Університету за невиконання індивідуального плану роботи.

    Результати звітування кожного з аспірантів на кафедрі заносяться до:

    • протоколу відповідного засідання кафедри
    • індивідуального плану роботи аспіранта.

    Звіти аспірантів зберігаються на кафедрі.

    Результати звітування кожного з аспірантів на кафедрі заносяться до:

    • протоколу відповідного засідання кафедри
    • індивідуального плану роботи аспіранта.

    Звіти аспірантів зберігаються на кафедрі.

    Після звітування аспіранта на кафедрі – не пізніше останнього дня періоду проведення звітування аспірантів в Університеті (визначеного графіком навчального процесу)  – аспірант подає до відділу аспірантури і докторантури такі документи:

    • витяг з протоколу засідання кафедри про розгляд питання щодо звітування аспірантів про виконання індивідуального плану роботи за семестр (який, крім всього іншого, обов’язково має містити загальний висновок про ступінь виконання аспірантом запланованих на поточний семестр показників та рекомендацію щодо продовження підготовки аспіранта в аспірантурі Університету, або відрахування аспіранта з аспірантури Університету за невиконання індивідуального плану);
    • заповнений індивідуальний план роботи аспіранта:
      • за семестр, що завершується (звітний період) – плановими та фактичними показниками роботи (з підписами усіх відповідальних осіб: аспіранта та наукового керівника, голови та членів комісії, завідувача кафедри).
      • за наступний семестр – плановими показниками (з підписами аспіранта та наукового керівника).

     

    Логіка заповнення індивідуального плану